Van Judith Koelemeijer las ik eerder 'Het zwijgen van Maria Zachea'. Met plezier.
Dít boek, De Redding, is het moetje voor de volgende bijeenkomst van onze leesclub. Een van de leden was zo lief om het bij mij thuis te brengen. Ik las het meteen. Een klein boekje, 121 bladzijden.
Leah, een 70-jarige vrouw is op weg naar een lezing en parkeert haar auto, ondanks de winterse gladheid, aan de rand van de Leidsevaart. De auto glijdt het water in en zo gaat Leah de verdrinkingsdood tegemoet. Ze kan niet zwemmen.
Leah probeert van alles, maar het baat niet. Als ze naar buiten kijkt en naar boven, ziet ze dat de kade vol staat met toeschouwers, maar niemand doet iets.
En dan, als Leahs tijd bijna op is, is daar ineens Mirjam, een jonge studente.
Zij was op weg naar dezelfde lezing, zag het gebeuren vanaf de overkant van de Leidsevaart, bereikt een brug en rent er over en er op af. Mensen staan te filmen, kijken, lopen weg en doen niks.
Mirjam wel, zij gaat te water.
Mirjam redt Leah, net op het nippertje.
Als alles weer een beetje normaal is, ontmoeten de twee vrouwen elkaar. In hun omgeving heerst opluchting, maar de beide vrouwen worstelen nog lang met de gebeurtenis. Leah bijvoorbeeld voelt zich geen slachtoffer maar dader. Mirjam kan niet begrijpen waarom geen mens reageerde toen er hulp nodig was.
De 'tewaterlating' zo noemen de vrouwen het, is echt gebeurd. De redding ook.
Een aantal jaren later sprak Koelemeijer uitgebreid met de vrouwen. En weer heel wat jaren later, vijftien jaar later, opnieuw voor dit boek. We leren de twee vrouwen Leah en Mirjam goed kennen.
'Lot, toeval, kwetsbaarheid en de vraag wat zou jij doen voor een mens in nood?' Zo staat het op de achterkant en dat is wel ongeveer samengevat wat ik er bij dacht.
Een interessant, boeiend en goed geschreven verhaal
Ps: Ik had een tante die, als er ergens aan een kade geparkeerd moest worden, al vóór het inparkeren uitstapte. Tot woede van mijn oom en tot plezier van mij. Ik denk nu dat ik voortaan ook eerder uitstap als er ergens aan een gracht geparkeerd gaat worden!